Світлодизайн ландшафтного освітлення

Ландшафтний світлодизайн – сфера дизайну, що гармонійно поєднує в собі функціональність та естетику. Професійне освітлення ландшафту перетворює простір, створюючи неповторний образ парку, скверу чи набережної, роблячи їх безпечними та привабливими для відвідувачів.

Проектування ландшафтного освітлення ділянки

Розробка проекту ландшафтного освітлення відбувається на фінішному етапі планування ландшафтного дизайну й починається з ретельного вивчення освітлюваної ділянки. Вивчаються особливості рельєфу, заплановане розташування зелених насаджень, сходів і доріжок, враховується наявність лавок, альтанок, фонтанів та інших малих архітектурних форм. Це необхідно для того, щоб правильно підібрати світильники для ландшафтного освітлення та спроектувати розміщення кабельних трас і приладів для керування світловим обладнанням. Професійний підхід до проектування ландшафтного освітлення передбачає, що всі роботи з монтажу обладнання для підсвічування клумб, ландшафтного підсвічування дерев або альпійських гірок будуть виконані до остаточного завершення робіт з формування та декорування освітлюваного ландшафту.

У ландшафтному дизайні освітлення відіграє важливу роль, вирішуючи два базові завдання. Перша з них – створення функціонального освітлення для забезпечення безпечного й зручного переміщення людей у темну пору доби. Друга – покращення естетичного сприйняття пейзажу, вирішується за допомогою декоративного ландшафтного підсвічування, що дозволяє створити світлові композиції та розставити акценти. Саме гармонійне поєднання функціонального й декоративного ландшафтного освітлення дає можливість розкрити весь потенціал освітлюваної території, перетворивши її на безпечне й затишне місце відпочинку.

Функціональне освітлення в ландшафтному дизайні

Світильники ландшафтного освітлення часто розміщують по периметру ділянки, біля входів і виходів з території, біля лавок, альтанок і містків, при цьому для пішохідних доріжок та сходинок наявність функціонального ландшафтного світла є обов’язковою.

Ліхтарі для ландшафтного освітлення доріжок підбирають так, щоб їхнє світло рівномірно й чітко виділяло межу доріжки та бордюр, не створюючи яскравих світлових плям та тіней. Для організації такого освітлення добре підходять паркові ліхтарі-стовпчики , оснащені відбивачами, що спрямовують світло нижче поля зору пішоходів. Ґрунтові світильники також досить часто використовуються в функціональному освітленні доріжок і сходинок, їхнє застосування виправдано, якщо доріжка чи сходи регулярно очищаються від снігу, що випав, й опалого листя.

Декоративне підсвічування ландшафту

Основне завдання декоративного ландшафтного підсвічування – не підвищення видимості, а підкреслення естетики простору та створення емоційного ефекту. Декоративним світлом можуть виділятися клумби та квітники, декоративні скелі та альпінарії, скульптури та статуї, штучні та природні водоймища, містки, фонтани, кущі та дерева.

Декоративне освітлення зелених насаджень безпосередньо залежить від їхнього розміру, форми, кольору та прозорості крон. Ландшафтне підсвічування дерев з високими пірамідальними кронами, наприклад, кипарисів, виконується за допомогою прожекторів з вузьким променем, їхнє спрямоване знизу світло підкреслює висоту й стрункість таких рослин. Густі крони дерев заливають спрямованим із кількох боків світлом для повного проявлення їхнього об’єму. Для декоративного підсвічування пальм використовують вузькоспрямовані світильники, розташовані близько до стовбура, це дозволяє промальовувати ковзним світлом його характерну фактуру й підкреслити форму крони. Кущі, що стоять окремо від інших рослин, часто підсвічують зсередини, встановлюючи світильники досить близько до коріння куща, що на тлі темного оточення створює специфічний декоративний образ з ажурними виразними тінями.

Декоративне підсвічування для клумб і альпінаріїв може виконуватись як за допомогою садових світильників-торшерів, так і з використанням ґрунтових точкових або акцентних світильників.

Ландшафтне освітлення скульптур, фонтанів та інших об’ємних об’єктів завжди виконується з декількох точок, щоб підкреслити їхню форму й фактуру матеріалу. Крім цього, для фонтанів часто застосовують вологозахищені світильники та світлодіодні стрічки, що підсвічують воду зсередини, створюючи чарівний захопливий образ.

Особливості підсвічування штучної чи природної водойми залежить від загальної концепції освітлення та враження, яке бажає справити світлодизайнер. Контурне периметричне підсвічування візуально поглиблює водойму, а світильники, розташовані на дні або на поверхні води, створюють враження загадковості.

Основні вимоги до ландшафтного освітлення

Зоровий комфорт

Ключовою вимогою до будь-якого проекту освітлення ділянки ландшафту є підтримка не лише достатньої видимості, а й зорового комфорту освітленої території. Це особливо важливо для функціонального освітлення. Світлодизайнер ретельно планує розташування кожного світильника, щоб унеможливити потрапляння прямих променів його світла в поле зору людей, що проходять мимо, особливо якщо використовуються високопотужні вузькопроменеві прожектори для підсвічування крон дерев. Прямі промені таких прожекторів можуть бути небезпечними для людського зору.

Правильна колірна температура

Колірна температура світильників ландшафтного освітлення дуже важлива для створення необхідного образу освітлюваного простору. Насичений зелений колір листя й трави найкраще відтіняється білим світлом теплого відтінку, а хвою блакитної ялинки, білизну стовбура берези та чистоту води у водоймі можна підкреслити нейтральним або холодним білим світлом.

З розвитком світлових технологій світлодизайнери стали частіше використовувати виразні можливості кольорового світла, за допомогою яких створюються незвичайні, фантастичні образи ландшафтних об'єктів.

Надійність

Організація ландшафтного підсвічування ділянки будь-якої площі виконується з дотриманням певних вимог. Монтаж ландшафтного освітлення передбачає прокладання кабелів на глибині не менш ніж 70 см, використання захисних труб і монтажних коробок з високим рівнем пило-вологозахисту. Для масштабних проектів ландшафтного освітлення вкрай важливо передбачити технологічні зони, які дозволять швидко й просто здійснити ремонт пошкодженої ділянки освітлювальної системи.

Світлотехнічне обладнання для освітлення ландшафту функціонує в умовах агресивного навколишнього середовища, тому високий рівень захисту від корозії, пилу, вологи та перепадів температури є для нього обов’язковим.

Енергоефективність

Екологічність та економне споживання енергії – характерні риси сучасних проектів ландшафтного освітлення, особливо коли йдеться про функціональне освітлення громадських просторів: парків, скверів, набережних тощо. Щоб зменшити споживання електрики для таких проектів вибирають якісні світлодіодні моделі світильників із високою світловіддачою.

Автоматизація ландшафтного освітлення – ще один спосіб скоротити витрати енергії. Використання фотореле й датчиків руху дозволяє освітленню включатися на повну потужність тільки тоді, коли на доріжці з’являються перехожі, та лише в темний час доби.

Ландшафтне освітлення – невід'ємна частина загальної концепції дизайну екстер’єру. Правильно реалізоване ландшафтне світло організує простір, розділяючи композицію дизайну на плани та формуючи цілісну візуальну картину освітлюваного ландшафту.