Світлодизайн архітектурного освітлення

За останні сто років архітектурне світло стало обов'язковим елементом нічного міста, а його функції змістилися від утилітарних до естетичних. Метою фасадного освітлення, крім забезпечення безпеки та привернення уваги, стало формування гармонійного архітектурно-світлового образу будівлі, побудованого з урахуванням його естетичного сприйняття людьми.

Переваги архітектурного освітлення

Постійна модернізація засобів архітектурного підсвічування будівель, зумовлена техніко-економічними факторами та розвитком світлових технологій, поступово змінила вигляд сучасних міст. Світла на вулицях побільшало, його колорит ускладнився, укрупнився й диференціювався масштаб освітлюваних архітектурних ансамблів.

Нові технології світлодіодного освітлення розширили можливості архітекторів і дизайнерів. Професійне архітектурне освітлення перестало бути характерною рисою пам'яток архітектури та мистецтва. Архітектурне підсвічування застосовується зараз для будь-яких будівель – від житлової нерухомості до індустріальних об’єктів.

Професійне архітектурне підсвічування фасаду будівлі – обов’язковий елемент сучасних споруд, оскільки у вечірній час оцінити естетику та дизайн архітектурної форми можна лише за наявності відповідного освітлення.

Для громадських просторів, таких як готелі, ресторани, торгово-розважальні центри та спортивні комплекси, архітектурне освітлення має особливе значення. Можливість виділити об’єкт із навколишнього середовища, привернути до нього увагу людей та справити потрібне враження приносить власникам економічну вигоду, залучаючи нових клієнтів.

Гармонійне світлове середовище підвищує візуальний комфорт і безпеку мешканців, покращує психологічну атмосферу та соціальний престиж міста. Фахівці ринку нерухомості зазначають, що вдале архітектурне підсвічування фасаду житлової чи офісної новобудови сприяє підвищенню продажів та оренди. Люди більш охоче купують квартири та орендують офісні площі в будівлях, які виглядають естетично привабливими та респектабельними.

Способи підсвічування фасадів будівель

Розробляючи проект, світлодизайнер створює світловий образ освітлюваного об’єкта на основі художньої концепції, побудованої з урахуванням естетичних, екологічних і соціальних потреб замовника.

Існує два принципові підходи до створення нічного світлового образу архітектурного об’єкта. Перший – формування асоціативної подоби нічного вигляду будівлі чи пам’ятника його денному вигляду, а другий – створення унікального, окремого нічного образу об’єкта, що відрізняється від денного.

Перший з цих підходів до підсвічування фасаду більш традиційний. Наразі він, найчастіше, застосовується для освітлення відомих пам’яток архітектурного мистецтва, чий денний художній образ став досить популярним і вже закріпився у суспільній свідомості, тож радикально змінювати його небажано. Найбільш поширеним прийомом реалізації цього підходу є освітлення фасаду будівлі заливальним прожекторним світлом білого спектру, що імітує природне сонячне світло.

Створивши на фасаді подобу денного розподілу яскравостей – світлі стіни, затінені віконні пройми, виражені тіні від пластичних елементів, освітлених спрямованим вниз світлом, світлодизайнер формує впізнаваний образ будівлі, ідентичний її денному сприйняттю. Такий тип фасадного підсвічування достовірно відображає основні архітектурні особливості споруди, й при цьому потребує ретельного розрахунку напрямку світлових променів, аби уникнути можливого сліпучого ефекту прожекторів і світлового забруднення навколишнього середовища.

Застосування другого способу передбачає використання виразних можливостей сучасних освітлювальних приладів. Тут не потрібно створювати подобу денного світла, світлодизайнер прагне досягти максимального ефекту незвичайності та унікальності світлового образу архітектурного об’єкта. Такий тип архітектурного освітлення добре підходить для просторових, ансамблевих архітектурних композицій з темним небом і оточенням, він вважається найкращим для більшості сучасних об’ємно-пластичних архітектурних форм.

З появою сучасних світлодіодних світильників для підсвічування фасадів будівель, що вирізняються компактними розмірами та широкою колірною палітрою випромінюваного світла, інструментарій світлового дизайну суттєво розширився. Використання кольорового заливального світла, контурного й прихованого художнього підсвічування, динамічних світлових сценаріїв – усі ці прийоми дозволяють світлодизайнерам створювати вражаючі світлові картини, повністю змінюючи вигляд будівлі.

Кольорове архітектурне підсвічування використовується не лише для освітлення фасадів будівель, а й в освітленні художніх інсталяцій, фонтанів та елементів ландшафту. Особливо ефектно виглядає кольорове освітлення елементів, що вінчають силуетні споруди, в цьому випадку їхня домінуюча роль різко зростає.

Автоматизація фасадного освітлення

Говорячи про світловий дизайн архітектурного освітлення, не можна не згадати про таке технічне рішення, як інтеграція інтелектуальних систем керування архітектурним підсвічуванням. Ці системи набули вже досить широкого поширення в світі та довели свою корисність, ефективність і практичність.

Розумні системи архітектурного світла дозволяють дистанційно керувати роботою окремих світильників або їхніх груп, контролювати коректність роботи світлового обладнання та збирати дані про енергоспоживання. Використання автоматичних сценаріїв роботи фасадного освітлення дає можливість керувати роботою світильників: спільно чи послідовно вмикати та вимикати різні групи приладів, автоматично змінювати яскравість і колірну палітру світла. Більш досконалі техніко-програмні рішення дозволяють керувати рухом світлових променів, застосовувати лазерну графіку та проекції зображень.

Створення виразного архітектурно-світлового образу освітлюваного об’єкта – складний процес, що вимагає від світлодизайнерів експертних знань не лише про світлотехніку й архітектуру, а й про тонкощі естетичного сприйняття образів, вплив світла на емоції та поведінку людей. Професійні дизайнери не тільки підбирають освітлення фасаду, вони роблять світло невід’ємною частиною архітектури, що формує цілісний та гармонійний образ будівлі.