Норми освітленості
складських приміщень

Професійне освітлення складських приміщень створює для співробітників комфортні умови праці, підвищує ефективність їхньої роботи та знижує ризик отримання травм.

Типи освітлення
для складу

Організація сучасного складського освітлення передбачає точний розрахунок і ретельний підбір обладнання. Вибрані освітлювальні прилади мусять не лише забезпечувати нормативну освітленість складських приміщень, а й мати високий рівень енергоефективності, захисту від пилу, вологи та механічних пошкоджень. Надійність і строк служби світильників для освітлення складу відіграють важливу роль, адже позаплановий монтаж і обслуговування освітлювального обладнання, що розташоване на великій висоті, потребує значних витрат часу та зусиль персоналу.

Незважаючи на те, що природне світло сонця вважається найкращим освітленням, для складських приміщень його рідко коли буває достатньо. Значна висота стель, завантаженість простору, короткий світловий день та відносно невелика площа вікон – ці умови змушують організовувати на складі додаткове освітлення за рахунок джерел штучного світла.

Освітлення на складі може бути повністю штучним, що особливо актуально для приміщень без вікон і під час роботи у темний час доби, або змішаним, коли додаткове освітлення компенсує нестачу сонячного світла на тих ділянках, де це необхідно. Залежно від типу, висоти та площі приміщення підбираються світильники, основне завдання яких – забезпечити дотримання норм освітленості складських приміщень. Для цього чудово підходять купольні підвісні світильники та промислові прожектори високої потужності.

Ще один тип освітлення, без якого на складі не обійтися, це аварійне освітлення. Щоб у разі позаштатної ситуації працівники могли швидко залишити небезпечну ділянку, система аварійного освітлення має живитися від резервного джерела живлення. Це забезпечить її коректну роботу в разі знеструмлення основної енергомережі. Аварійні світильники та світлові покажчики розміщують у ключових для безпеки ділянках простору: в коридорах і на сходах, над кожним аварійним виходом і вздовж шляхів евакуації.

Норми освітленості
складу

Загальні норми освітленості складських приміщень залежно від типу приміщення, продукції, що зберігається, та виду діяльності, що виконується співробітниками на окремих ділянках, наведені в ДБН В.2.5-28:2018. Вони перелічені в таблицях нижче, де:

  • Еекс – експлуатаційна освітленість;
  • U0 – рівномірність освітлення;
  • UGR – узагальнений показник дискомфорту;
  • Ra – індекс передачі кольору;
  • Кп – коефіцієнт пульсації освітленості;
  • GRL – граничний показник блискавості.

Найменування приміщення

Еекс, лк

U0, не менше

UGR, не більше

Ra, не менше

Кп,%, не більше

Склади

Склади та комори

100 (200*)

0,4

25

60

20

Місця пакування

300

0,6

Механізовані склади

Проїжджі шляхи без пішоходів (працівників)

20**

0,4

-

40

-

Проїжджі шляхи з пішоходами (працівниками)

150**

0,4

22

60

-

Станції контролю

150

0,6

22

80

20

Місця складування

200

0,4

-

60

20

* При тривалому перебуванні працівників у приміщенні

** Горизонтальна освітленість на рівні підлоги

 

Промислові та складські території

Простір і вид діяльності

Еекс, лк

U0, не менше

GRL, не більше

Ra, не менше

Короткострокова обробка великих вантажів і матеріалів, навантаження й розвантаження великих товарів

20

0,25

55

20

Тривала обробка великих вантажів і матеріалів, навантаження/розвантаження вантажів, підйом/опускання кранами, відкриті вантажні помости

50

0,4

50

20

Читання ярликів, криті вантажні помости, робота з інструментами

100

0,5

45

20

Особливості продукції, що зберігатиметься на складі, також враховуються у вимогах до освітлення складу. У таблиці нижче наведено нормативи освітленості складських приміщень залежно від типу продукції, що зберігається, при цьому робочою поверхнею вважається підлога.

Тип продукції

Еекс, лк

U0, не менше

UGR, не більше

Ra, не менше

Кп,%, не більше

Мастила й лакофарбові матеріали

100

0,6

25

40

20

Хімікати, карбід кальцію, кислоти, луги тощо

50

0,4

25

40

20

Метал, запчастини, готова продукція, інструменти

75

0,6

25

40

20

Газ у балонах

50

0,4

22

40

-

Громіздкі предмети та сипкі матеріали (пісок, цемент тощо)

75

0,4

22

40

-

Освітлення складів зі стелажним зберіганням має свої особливості, оскільки для них важлива не лише горизонтальна, а й вертикальна освітленість. Світильники зі спеціальною оптикою розміщуються на стелі в проходах між стелажами, щоб забезпечити візуальний комфорт працівників при сортуванні товарів на високих рівнях або роботі з автонавантажувачами.

Тип приміщення

Площина, де нормується освітленість
(Г – горизонт.,
В – вертикал.)

Еекс, лк

U0, не менше

UGR, не більше

Ra, не менше

Кп,%, не більше

Зони експедиції прийому та видачі вантажу

Г – 0,8 м від підлоги

200

0,6

25

60

20

Транспортно-розподільна система

Г – підлога

150

0,6

25

60

20

Зона сховища:

Г – підлога

50

0,4

25

40

20

- на осередках і валах

В

75

-

-

-

-

- на стрілах

В

200

-

-

-

-

Автоматизація освітлення
складських приміщень

Впровадження інтелектуальних систем керування освітленням складу – сучасна тенденція галузі. Комплекс датчиків присутності та освітленості дозволяє гнучко налаштовувати освітлення, контролювати витрати електроенергії та ефективність її використання. Встановлення автоматичної системи керування особливо актуальне для складів з повністю штучним освітленням або таких, у яких робота триває у вечірній та нічний час.

Спеціалісти MAXUS PLATFORM пропонують комплексні послуги проектування, комплектації та встановлення складського освітлення з урахуванням усіх нормативних вимог ДБН та індивідуальних потреб підприємства. Зв'яжіться з нами, щоб замовити проект або отримати консультацію.