Норми освітлення
в офісних приміщеннях

В одній з попередніх статей ми писали про сучасні тенденції дизайну освітлення в офісі, сьогодні розповімо про нормативні вимоги до його організації та про те, яке має бути освітлення в офісі, аби відповідати цим вимогам.

Природне освітлення в офісі

Використання природного сонячного світла – найбільш ефективний та економний варіант офісного освітлення. Природне освітлення перевершує штучне за всіма параметрами, тож його використання вважають обов'язковим для приміщень, в яких люди працюють постійно. Наявність великої площі вікон часто дозволяє й зовсім обходитися без додаткового освітлення в офісі вдень, за винятком днів з хмарною й дощовою погодою.

Для розрахунку кількості природного світла в приміщенні використовується спеціальна величина – коефіцієнт природної освітленості, D. Цей показник відображає відношення природного освітлення всередині приміщення до освітленості зовні за умови чистого небозводу. Норми КПО залежать як від характеристик приміщення, так і від особливостей зорової роботи персоналу.

Якщо робоче приміщення має невелику площу вікон або вони затіняються сусідніми будівлями та деревами, кількості природного освітлення в офісі недостатньо для комфортної роботи працівників. У таких випадках джерела штучного світла в офісі працюють навіть удень. Їхнє завдання – створення світлового середовища, що відповідає нормам освітлення в офісних приміщеннях.

Норми освітлення в офісі

Перш ніж говорити про те, яке освітлення в офісі можна вважати відповідним нормам, давайте розглянемо показники, в яких вимірюється ця відповідність.

Першим з цих показників є експлуатаційна освітленість, Еекс – мінімально допустиме значення середньої освітленості, яке має забезпечуватися постійно. Одиницею виміру рівня освітленості в СІ є люкс (лк). Цей показник визначає, наскільки освітленими мають бути робочі поверхні та залежить від виду діяльності, яку на робочому місці виконує працівник.

Рівномірність освітлення, U0 – друга характеристика норм освітлення робочого місця в офісі, що означає відношення мінімальної освітленості до середньої. Щоб освітлення відповідало цій нормі, воно має бути рівномірним, без різких тіней та провалів світлового потоку. Якщо очі працівника змушені постійно переключатися з яскравого освітлення робочого столу до недостатньо освітленої решти простору кабінету, це провокує підвищену стомлюваність і зниження працездатності.

Узагальнений показник дискомфорту – Unified Glare Rating (UGR) – визначає міру сліпучої дії освітлювальних приладів. Рейтинг UGR вимірюється за шкалою від 10 до 31 одиниць з кроком у три: 13, 16 і далі, й чим він нижчий, тим менше ймовірність того, що світильник спричинить зоровий дискомфорт у людей, що знаходяться в приміщенні. Дотримання цієї норми передбачає, що прямі чи відбиті промені світла не потраплятимуть до зони прямої видимості персоналу й відвідувачів, що вимагає уважного ставлення до підбору оздоблювальних матеріалів, елементів декору та освітлювальних приладів для офісу.

Індекс передачі кольору, який позначається як CRI або Ra характеризує рівень відповідності видимого під штучним освітленням кольору об'єкта його природному кольору, та варіюється від 100 (ідеальна передача кольору) до 0 (абсолютно низький рівень передачі кольору об'єкта). Сучасні стандарти не рекомендують використовувати світильники з Ra менше 80 у місцях тривалого перебування людей. Навіть якщо людина візуально не вловлює різницю між відтінками предметів, чутливі фоторецептори ока реагують на невідповідність, викликаючи втому зору чи навіть відчуття дезорієнтації.

Коефіцієнт пульсації освітленості, Кп відображає частоту мерехтіння та якість світла в цілому. Це відносна величина, яка вимірюється в % від різниці максимального й мінімального значення освітленості. Якщо пульсації світлового потоку помітні звичайним людським зором, це викликає явне роздратування співробітників, зниження уваги та втому. Але навіть такі пульсації світлового потоку, котрі неможливо розрізнити очима, можуть здійснювати негативний вплив на зорову працездатність персоналу й у довгостроковій перспективі призвести до неприємних для здоров'я наслідків.

Загальні вимоги норм освітлення в офісних приміщеннях залежно від виду виконуваної діяльності, зафіксовані в ДБН В.2.5-28:2018, можна дізнатися з таблиці нижче.

Найменування приміщення Еэкс, лк U0, не менше UGR, не більше Ra, не менше Кп,%, не більше

Роздягальні, проходи, зони руху

300 0,4 19 80 20

Листування, машинопис, читання, обробка даних

500 0,6 19 80 10

Технічне креслення

750 0,7 19 80  

Робочі місця з відеотерміналами

500 0,6 19 80 5

Конференц-зали, кімнати переговорів

500 0,6 19 80 10

Приймальні секретарів

300 0,6 22 80 15

Архіви

200 0,4 25 80 20

Сподіваємося, що наша стаття допомогла вам розібратися, які вимоги пред'являє до офісного освітлення сучасне законодавство й чому так важливо їх дотримуватися для успішної та продуктивної роботи персоналу вашого офісу. Якщо у вас залишилися питання або ви бажаєте купити світлодіодне офісне освітлення, будь ласка, заповніть форму зворотного зв'язку й наші фахівці нададуть вам консультацію щодо пропонованих продуктів.