Архітектурне освітлення:
типи та вимоги до організації

Архітектурне освітлення – це одночасно наука й мистецтво, що поєднує використання принципів архітектури, дизайну та світлотехнічних розробок.

Задачі архітектурного фасадного освітлення

Зародившись у 20-х роках минулого століття, як функціональне підсвічування фасадів будівель, сучасне архітектурне підсвічування стало способом творчого вираження художнього бачення світлодизайнерів. Яскраві стилі розважальних центрів, респектабельне оформлення офісних будівель, підкреслена виразність історичних пам'яток – все це набуває завершеного вигляду завдяки художньому підсвічуванню фасаду.

Окрім очевидної мети підвищення впізнаваності та естетичності вуличне підсвічування фасадів може виконувати й інші завдання. Унікальні образи освітлення фасадів дозволяють перетворити будівлі на візитні картки міста й зробити більш привабливими для туристів, що особливо актуально для будівель, що є пам'ятками архітектури.

Стильне архітектурне підсвічування фасаду будівлі бізнес-центру виділяє його з-поміж інших, підкреслюючи статус і респектабельність розташованих у будівлі офісів і викликаючи довіру клієнтів.

Яким буває архітектурне підсвічування споруд

Динамічний розвиток галузі ускладнює формування єдиної класифікації, проте більшість фахівців сходяться на виділенні таких типів архітектурного освітлення.

Заливаюче освітлення фасадів – рівномірне омивання стін будівлі потоками світла. Основна мета такого прийому – забезпечити цілісне сприйняття архітектурного об'єкта, підкреслити його форму та оздоблювальні матеріали. Лінійні світильники для підсвічування фасадів будівель завдяки своїм компактним розмірам і особливому світлорозподілу стають відмінним інструментом для організації фасадного освітлення такого типу.

Акцентне підсвічування фасаду, як бачимо з назви, слугує для розставляння світлових акцентів. Найкращим технічним рішенням для такого способу фасадного освітлення є архітектурні прожектори. Їхні компактні габарити та потужні вузькоспрямовані світлові промені прекрасно підходять для виділення й підкреслення окремих архітектурних елементів будівлі.

Контурне фасадне підсвічування застосовується, коли необхідно привернути увагу до зовнішніх контурів будівлі, її загальної геометричної форми чи окремим ділянкам, додаючи образу споруди нотку футуристичності. Для організації такого освітлення використовують лінійні архітектурні світильники, силіконові та інші види вологозахищених led-стрічок.

Фонове підсвічування будівлі дозволяє виділити її архітектурні форми за допомогою вираженого освітлення фону, для чого на задній частині споруд встановлюють світильники розсіяного світла. Такий вид фасадного освітлення особливо ефектно виглядає на масивних будівлях з високими колонами, надаючи їм величного й строгого вигляду.

Приховане художнє архітектурне підсвічування фасадів вирізняється використанням особливих світильників мініатюрних розмірів, повністю прихованих від погляду спостерігача. Прикладом таких моделей можуть служити контурні світильники для підсвічування віконних прорізів, ніш, арок та інших рельєфних елементів фасаду. Завдяки широкій гамі доступних оптик, ці світильники дозволяють досягти приголомшливих візуальних ефектів, повністю змінюючи фасад.

Архітектурне освітлення фасаду може бути статичним або динамічним, коли його інтенсивність, контрастність або колір з часом змінюються. Одним з найбільш ефективних способів організації такого архітектурного світла є застосування розумних систем керування освітленням.

Нормативні вимоги до організації архітектурного освітлення

Освітлення фасадів будівель регулюється нормами, зафіксованими в ДБН В.2.5-28:2018 «Природне і штучне освітлення». Згідно з цим документом, основним завданням зовнішнього архітектурного освітлення є забезпечення достатньої видимості та виразності найбільш важливих архітектурних об'єктів у темний час доби. Це визначає низку вимог, що пред'являються до освітлення фасадів, перша з яких – виключення можливості засліплення водіїв транспорту й пішоходів. Тому архітектурні світильники розміщують так, щоб їхні прямі промені не потрапляли в поле центрального зору учасників дорожнього руху.

Залежно від колірних відтінків освітлюваних поверхонь, рекомендується використовувати джерела світла певної колірної температури: від нейтрального білого понад 4000К для зелених насаджень і поверхонь, пофарбованих у «холодні» колірні відтінки, до теплого білого до 3500К для відтінків «теплої» палітри. При цьому в художньо-декоративному освітленні об'єктів ландшафтної архітектури допускається використання джерел кольорового світла.

Проектування освітлення фасадів будівель проводиться з урахуванням їх значущості, місця розташування, умов зорового сприйняття, відбиваючих матеріалів і кольору покриття. Існують окремі норми, що регламентують рівень яскравості освітлення архітектурних об'єктів різних категорій міського простору, який вимірюється в канделах на квадратний метр (кд/м2). Числове значення яскравості для окремих типів архітектурного освітлення наведено в таблиці нижче.

Категорія
міського
простору

Місце
розташування об'єкта освітлення

Освітлюваний об'єкт

Заливальне освітлення, середня яскравість фасаду, кд/м2

Заливальне і акцентне освітлення, середня яскравість акцентованого світлом елемента, кд/м2

Локалізоване
освітлення,
середня
яскравість,
кд/м2

А

Площі столичного центру, зони загальноміських домінант

Пам'ятки архітектури національного значення, великі цивільні будівлі, монументи й домінантні об'єкти

10

30

10

Магістральні вулиці та площі загальноміського значення

Пам'ятки архітектури, історії та культури, будівлі, споруди й монументи міського значення

8

25

8

Парки, сади, бульвари, сквери та пішохідні вулиці загальноміського значення

Визначні будівлі, споруди, пам'ятки та монументи, унікальні елементи ландшафту

5

15

5

Б

Площі окружних і районних громадських центрів

Пам'ятки й монументи, будівлі та споруди окружного й районного значення

7

20

8

Магістральні вулиці та площі окружного і районного значення

Те саме

5

15

5

Парки, сади, сквери, бульвари та пішохідні вулиці окружного і районного значення

Те саме й характерні елементи ландшафту

3

10

3

В

Вулиці та площі, пішохідні дороги місцевого значення

Пам'ятки й монументи, визначні будівлі та споруди

5

10

3

Сади, сквери, бульвари місцевого значення

Те саме й характерні елементи ландшафту

3

8

3

Архітектурні об'єкти, що передбачають всебічний огляд: об'ємні монументи, пам'ятники та малі архітектурні форми, слід освітлювати з двох-трьох боків, при цьому основний напрямок світлового потоку має бути чітко вираженим. Саме він визначає розрахункову площину, яка має бути композиційно пов'язана з головним напрямком сприйняття об'єкта.

Співвідношення максимальної та мінімальної освітленості фасаду також регламентується. При рівномірному заливаючому освітленні фасаду відношення максимальної освітленості до мінімальної має бути не більше 3:1, а на рельєфних і багатоколірних фасадах може доходити до 5:1. Якщо освітлення фасаду нерівномірне, то відношення максимальної та мінімальної освітленості в межах освітлюваної зони приймається не менш як 10:1 та не більш ніж 3:1, при цьому максимальна освітленість створюється на акцентованому світлом елементі.

Як бачимо, проектування фасадного освітлення – досить складне завдання, яке краще доручити професіоналам. Проте, сподіваємося, що наша стаття допомогла вам більше дізнатися про організацію архітектурного освітлення та нормативні вимоги до нього. Якщо залишилися питання, будь ласка, зв'яжіться з нашими фахівцями, щоб отримати безкоштовну консультацію.